3 Replies Latest reply on Feb 2, 2015 8:04 PM by admafsdf

Creative Cloud could not start the installer error

admafsdf Level 1

(ENG) Turkey because I'm too, but I'm going to paint you in again Turkish error message.

---------------------------------------------------------------------------

(TR) Türkiye de olduğum için hata mesajı Türkçe fakat ben yinede resmini atacağım.

BE8Yl9.jpg

(ENG) I have reported this bug and the support team but again I wanted to ask here, too. Please if you have the solution here can you help by typing? [It doesn't matter in which language is written.]

------------------------------------------------------------------------------------------ -----------------------------------------------------

(TR) Bu hatayı destek ekibine de bildirdim fakat yine de buraya da sormak istedim. Lütfen eğer bunun çözümü varsa buraya yazarak yardımcı olur musunuz ? [Hangi dilde yazıldığı önemli değil.]

------------------------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------

(ENG) The translation was made by Bing.

-----------------------------------

(TR) Çeviri Bing tarafından yapılmıştır.

• 1. Re: Creative Cloud could not start the installer error
          John T Smith Adobe Community Professional & MVP

A chat session where an agent may remotely look inside your computer may help

Creative Cloud chat support (all Creative Cloud customer service issues)

http://helpx.adobe.com/x-productkb/global/service-ccm.html

• 2. Re: Creative Cloud could not start the installer error
            admafsdf Level 1

(ENG) I told you about the support team about this is not a solution for me.

(TR) Konuda destek ekibine belirttiğimi söylemiştim bu benim için bir çözüm değil.

• 3. Re: Creative Cloud could not start the installer error
              admafsdf Level 1

(TR) Tekrar kendi sorunumu kendim çözdüm.

Bilmek isteyen arkadaşlar için anlatayım.

•C:/Program Files/Adobe ve C:/Program Files(x86)/Adobe dosyalarını siliyoruz.

•"Windows tuşunu basılı tutarak "R" tuşuna basıyoruz.

•Karşımıza gelen küçük pencereye "appdata" yazıyoruz.

•Açılan klasörden "Local" Dosyasının içerisinde bulunan "Adobe" isimli dosyayı siliyoruz.

•Daha sonra geri geliyoruz ve bu sefer de "Roaming" dosyasının içerisindeki "Adobe" dosyasını siliyoruz.

•Klasörleri kapatıyoruz ve Creative Cloud Setup dosyasına sağ tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır" yazan kutuya basıyoruz.

•Programınız Yüklendi.

(ENG)

Again, I solved my own problem.

Let me explain for friends who want to know.

• C:/Program Files/Adobe and c:/Program Files (x 86)/Adobe files are deleted.

• Hold down the "Windows key" R "key are pressed.

• We are writing from the small window "appdata".

• Within the "Local" from the drop-down folder File we will delete the file that is named "Adobe".

• We come back later, and this time "Roaming" file, delete the file app for "Adobe".

• We close and Creative Cloud Setup file folders, right click in the box that says "run as Administrator" we print.

• If Your Program (S) Installed.